IN MEMORIAM – Пећа Спалајковић “Пјер”

Дана 03. јуна 2020. напустио нас је драги пријатељ и сарадник, гравер и сликар – Пећа Спалајковић “Пјер”, мајстор уметничке гравуре. Уметник интернационалне репутације, рођен је у Београду 1946, одрастао у српско – француској породици у Зајечару. Током 60-их година прошлог века студирао је архитектуру у Београду и радио као асистент Миомира Денића, сценографа у позоришту и на филму. Од 1971. живео је у Француској где је проучавао разне сликарске технике, а посебно гравуру. Тринаест година касније отишао је у САД где је радио на припреми дела „Hommage to Dali“ од 11 бакрописа. Године 1991. почео је са истраживањем новог процеса графике у боји у техници акватинте у дубокој штампи што га је довело до открића – репрезентативне гравуре.
Као међународно признати уметник и оснивач школе инетрпетативне гравуре у дубокој штампи, сарађивао је са многим светским издавачким кућама. Његове гравуре Салвадора Далија, Марка Шагала, Бернарда Буфеа и других мајстора познате су на три континента. Поред бројних изложби у иностранству, излагао је и у Зајечару. Био је члан УЛУПУДС-а од 1996. године.
Године 1998. поклонио је Народном музеју у Зајечару шест гравура из цикуса “Genesis” рађених у техници акватинте.