ФЕЛИКС РОМУЛИЈАНА ПРЕДСТАВЉЕНА НА ПЛАТФОРМИ “Google Arts & Culture”

У оквиру светске промоције и популаризације културног наслеђа Републике Србије на платформи Google Arts & Culture представљено је археолошко налазиште Гамзиград- Феликс Ромулијана код Зајечара.
Изузетан значај Гамзиграда као археолошког налазишта препознат је још средином 19. века, а истраживања започета 1953. године показала су да је био раскошна палата, један од најрепрезентативнијих и најразвијенијих споменика римске дворске архитектуре.

Реч је о резиденцији римског цара Гаја Валерија Максимијана Галерија, коју је по својој мајци Ромули назвао Ромулијана, а подигао ју је са намером да у њој живи након силаска са престола.
Да је ова грађевина репрезентативна палата која је припадала истој категорији споменика римске дворске архитектуре као и Диоклецијанова палата у Сплиту, потврђено је када је 1984. откривен фрагмент архиволте са уклесаним натписом ФЕЛИКС РОМУЛИАНА.

Половином 2007. године проглашена је за споменик светске културне баштине под заштитом УНЕСКО-а.