MUZEJI SRBIJE, DESET DANA OD 10 DO 10

Muzeji-Srbije-deset-dana-od-10-do-10

Nacionalni muzeji Srbije organizuju novu manifestaciju Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10. Manifestacija će trajati od 9. do 18. maja 2015. i obuhvataće čitav niz izložbi i pratećih programa u vidu prezentacija, javnih razgovora i drugih sadržaja, kojima će biti obeleženi važni datumi kao što su 9. maj – Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope, 18. maj – Međunarodni dan muzeja i s njim povezana Evropska noć muzeja, 16. maja.
Reč je o nacionalnoj muzejskoj inicijativi, najvećoj do sada na teritoriji Srbije, za koju se već prijavilo preko 60 muzejskih i srodnih institucija sa preko 70 lokacija koje se mogu posetiti širom zemlje. Cilj akcije je jačanje insititucija zaštite, posebno muzeja, i uspostavljanje kvalitetnije komunikacije sa publikom koja će u planiranim programima moći besplatno da uživa tokom tih deset dana od 10 časova ujutru, do 10 časova uveče, na svim lokacijama gde je to moguće, o čemu će publika biti blagovremeno i detaljno obaveštena.
Manifestacija Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10 će se odvijati pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i uz podršku Sekretarijata za kulturu i informisanje AP Vojvodina.
Manifestaciju podržavaju i strukovna muzejska udruženja Nacionalni komitet Međunarodnog saveta muzeja i Muzejsko društvo Srbije.
Medijski partner manifestacije Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10 je Udruženje novinara Srbije (UNS).
Narodni muzj “Zaječar“ takođe učestvuje u ovoj akciji sa svojim programom.

P R O G R A M

Narodni muzej u Zaječaru

09 – 18. maj 2015.

Stručno vođenje posetilaca kroz stalnu postavku

Narodnog muzeja i Radul Begovog konaka

Otvaranje izložbe

„Svedočim, samo…“

posvećena blaženopočivšem patrijarhu Pavlu

Galerija Narodnog muzeja Zaječar

Predstavljanje knjige:  „Povratak u Rajac: kabare roman o Balkanu“ mladog talentovanog pisca Mladena Petkovića

Galerija Radul begovog konaka

Performans: „Kako nas drugi vide (ali lepim očima)“

na izložbi ilustracija Eme Fik „Delići Srbije“

Galerija Radul begovog konaka

Otvaranje izložbe fotografija

„Rock momenti“

autora Anamarije Vartabedijan i Stanislava Milojkovića

Galerija Narodnog muzeja Zaječar

Tribina „Baština u opasnosti! Ima li uopšte heroja?“

Govore: Irena Jović Stanojević, novinar i knjižar; Jelica Ilić, viši kustos – istoričar Narodnog muzeja u Zaječaru; Bora Dimitrijević, arheolog i direktor Narodnog muzeja u Zaječaru, Goran Tomić, načelnik Policijske uprave u Zaječaru; Stojan Todorović,  novinar Politike i Velimir Đorđević, grnčar. Moderator: Darinka Mihajlović, filolog.

Objavljeno u Vesti Označeno sa: