Izložba fotografija „U susret ruskom caru. Romanovi – carsko služenje“

U galeriji muzeja otvorena je izložba fotografija „U susret ruskom caru. Romanovi – carsko služenje“. Uvodnu reč dao je dr Dejan Krstić, v.d. direktora muzeja, o vezama Romanovih i Zaječara i postavci govorile su Jelica Ilić, istoričar i Iva Bendelja koordinator projekta studia Ruski car. Izložbu je otvorio Episkop timočki g. Ilarion a uveličale su je članice kamernog hora „Ž –dur“ izvođenjem ruske i srpske himne.

Izložbu čine crno-bele fotografije iz istorijskih arhiva i ličnih albuma porodice Romanov.Tematski je podeljena na celine, od kojih jednu čine portreti članova carske porodice, a posetioci imaju uvid u modu i stil oblačenja sa kraja 19. i početka 20. veka.

Druga celina su žanr-fotografije zabeležene u šetnji, razgovoru, odmoru, dečjim igrama… Te fotografije su retkost jer su ih radili lično članovi porodice.

Sledeće su vojne tematike, na kojima car blagosilja vojsku pred odlazak u rat, isprobava novo oružje, daje vojsci naređenja, uključuje prestolonaslednika u tajne vojevanja.

Izložba se može razgledati do 28. juna.

Izložba se može razgledati do 28. juna.